Šv. Agotos duona saugo nuo nelaimių

Data :2017-02-11
Šv. Agotos duona saugo nuo nelaimių

Viename pirmosios vasario savaitės kalendoriaus lapelyje, vasario 5-ąją, įrašyta Šv. Agotos diena. Šią dieną nuo seno buvo kepama duona ir tikėta, kad pašventinta apeigose ji gelbsti kilus gaisrui, saugo nuo ligų ir kitų bėdų.

Šv. Agotos dieną Domeikavos gimnazijos Užliedžių skyriaus mokinukai paminėjo vasario 6-ąją. Mokykla pakvipo mamyčių,močiučių ir net tėvelių iškeptos duonos kvapu. Rūgštus ir skalsus jos kvapas, sumišęs su grūdo rauda, prakaito skoniu ir žemės alsavimu, pasklido po klasės, kuriose vyko vis kitokie užsiėmimai.

Mokinukai klausėsi antros klasės mokinės Rūtos mamytės vaikystės prisiminimų, stebėjo pasakos „Vilko duona“ inscenizaciją, žiūrėjo ir aptarė filmą, minė mįsles, šoko ratelius, aptarė patarles ir net patys vaidino pasaką ,,Verkia duonelė tinginio valgoma“. Taip pat kūrė mandalas ir mokėsi skirti grūdų rūšis. Laikas neprailgo,o sužinota daug.

O kokia šventė be vaišių! Ant lietuviško lininio rankšluosčio suraikyta kasdienė duona, užrepta medumi, tirpte ištirpo kaip gardžiausias skanumynas.

Sužinoję apie Šv. Agotos galias, į namus vaikai parsinešė po šventintos Šv.Agotos duonelės gabalėlį.

Tikimės, kad dėka šios dienos ne tik vaikai, bet ir suaugusieji į duoną pažvelgė ne tik kaip į kasdienį maistą, bet ir tradicijų, lietuviškumo bei namų simbolį.

 Iveta AUDEJAITIENĖ, Domeikavos gimnazijos Užliedžių sk. mokytoja


Visos naujienos...